Prezervatif kullanın

Prezervatif kullanın
Güney Afrika Cumhuriyeti'de toplanan 13'üncü Dünya AIDS Konferası'nda bilimadamları AIDS alarmı verdi. Bilimadamları bir kaç yıl içinde çoğu çocuk 5 milyon kişinin öleceğini, 10 yıl içinde Afrika'da ortalama ömrün 30 yıla

ineceğini ve ülke ekonomilerinin çökeceğini söylüyor. Buna rağmen hala Roman Katolik papazlar, ‘Prezervatif kullanmak günahtır’ diyor. Afrika ise yavaş yavaş ölüyor.

1982 yılında ilk kez Uganda'da görüldü. Belki de yüz yıllardır can alıyordu ama, insanoğlu nasıl bir hastalık ile karşı karşıya olduğunu ilk kez 1982'de farketti. AIDS... Salgın hastalık öyle büyük bir hızla yayıldı ki, 18 yıl içinde Afrika nüfusunun neredeyse 5'te birini etkisi altına aldı, diğer kıtalarda da -Afrika kadar olmasa da- hızla yayıldı. Önce homoseksüellerin hastalığı dediler... Sonra, daha çok cinsel ilişki yoluyla yayıldığı için, günahkarların hastalığı yakıştırmasında bulundular. Bir iki yıl içinde Afrika'da çoğu çocuk 5 milyon insan ölecek. On milyonlar ise, daha sonra. Şimdi Afrika alarm veriyor. Afrika ölüyor.

Güney Afrika Cumhuriyeti'nde dün başlayan 13'üncü Uluslararası AIDS Konferansı'na katılan 10 binden fazla bilimadamının sloganı kulağa yabancı gelmiyor: ‘Sessiz kalmayın’. Bu sloganın belkide ‘Sıra size gelebilir’ bölümü eksik.

Dünya AIDS Konferansı'nın Güney Afrika Cumhuriyeti'de yapılması da büyük anlam taşıyor. Çünkü kıtanın en gelişmiş ve zengin bu ülkesinde nüfusun neredeyse yüzde 20'si AIDS hastası. AIDS hastalığına neden olan HIV virüsü taşıyanların çoğunluğu da kadın ve çocuk.

Durban kentindeki AIDS konferansına katılanlar özellikle AIDS'ten korunma konusunda değil, tedavi konusunda neler yapılabileceği üzerinde duracak. Bilimadamları, insanları bilgilendirmenin yanısıra, dünya liderlerini harekete geçirmeyi amaçlıyor. Çünkü, ‘Prezervatif kullanın’ gibi sloganlar ve eğitim çalışmaları, hastalığa yakalanmayanları hedefliyor. Alarm zillerini ise, hastalığın pençesindeki milyonlarca insan çalıyor. Bu insanlar eğitim değil tedavi istiyor. Bu insanlar ucuz ilaç istiyor.

SALGINDAN DAHA VAHİM

Bilimadamları bir gerçeğin altını çiziyorlar. AIDS salgın hastalıktan çok daha öte bir aşamada. Her salgın hastalığın bir sonu vardır. Bilimadamların göre, en korkunç salgın hastalık bile etkilediği bölgedeki canlıları yok eder ve ardından da salgın ortadan kalkar. Ancak AIDS öyle değil. Hem yok eden hem de yok ettikçe büyüyen bir canavar gibi.

AIDS sadece insanları öldürmüyor, ülkeleri sosyal ve ekonomik olarak da sarsıyor. Güney Afrika Cumhuriyeti'nde 5 yıl içinde üretimin AIDS nedeniyle yüzde 50 oranında düşeceği belirtiliyor. Çünkü çalışan kesimin yarıya yakınının yakında AIDS'li olacağı tahmin ediliyor.

Dünyanın neredeyse tüm ülkelerinde AIDS hakkında eğitim çalışmaları devam ediyor. 1996 yılında eğitim seferberliği kararı alan ve radyolardan televizyonlara, ikokullardan üniversitelere varıncaya kadar neredeyse her yerde AIDS dersleri veren Güney Afrika Cumhuriyeti, bu konuda başarısız oldu.

Çünkü, verilen eğitim tamamen bilimsel bir dilde. Halkın dilinden konuşmuyor. En büyük sorun ise sosyal ve kültürel alışkanlıklarda.

Örneğin, Afrika ülkelerinde kadınlar bir kaç koyun ya da sığır karşılığında evlendirilebiliyor.

AIDS genç kızlar arasında çok yaygın çünkü, genç kızların çoğunluğu genellikle kendilerinden daha büyük erkeklerle birlikte oluyor.

Erkeklerin kadınlara cinsel tacizi ve ilişkiye zorlamasını, kadınlar bile normal karşılıyor.

Roman Katolik papazlar ise korkunç hastalığı hala kabullenmek istemiyor. Çünkü, Prezervatif kullanmak günah’ diyorlar...

ORTALAMA ÖMÜR 30 YIL

Yine BM istatistiklerine göre AIDS bu hızla yayılmaya ve can almaya devam ederse 10 yıl sonra Afrika'da ortalama yapam süresi 30 yıla inecek.

Çoğu Afrika ülkesi ise, genetik araştırmalar yapan bilimadamlarına gönüllü olarak ülkelerini açmak istiyor. AIDS pençesindeki milyonlarca insan genetik tedavi araştırmalarına gönüllü denek olacak ama.

Ucuz ilaç vaadi havada kaldı

PFİZER'in de aralarında bulunduğu dünyanın en etkili AIDS ilaçlarını üreten 5 ünlü firma bu yıl içinde BM'de ortak bir deklerasyon yayınlayarak Afrika'ya ucuz ilaç satacaklarını ilan ettiler. Bu firmalara Alman Böhringer İlgelheim şirketi de katıldı. Çok önemli bir adımdı. Ancak BM yetkilileri, aradan uzun bir zaman geçmesine kadar Afrika kıtasına bir ilacın bile gelmediğini açıklıyorlar. BM yetkililerinden Juliea Cleavis bu açıklamanın sadece bir vaad olduğunu, anlaşmanın yapılmadığını belirtiyor. Vaadler neden yerine getirilmeyor? Çünkü ilaç şirketleri ilaçların yolsuzluk ya da hırsızlık sonucu başka ülkelerde satılmasından endişe ediyor. Ve garanti istiyor. Ayrıca Afrika ülkelerinde taklitlerinin üretilmesinden korkuyor. Ayrıca fiyatları yarı yarıya çekseler bile bir kişinin bir yıllık AIDS tedavi maliyeti 2 bin dolara yaklaşıyor.

Yetişmiş insan gücü yok olacak

BM'nin istatistik çalışmalarına göre, AIDS insan sağlığının yanısıda ülke ekonomilerini de bir bir devirecek. AIDS'in dünya ekonomisine verdiği hasarın gözardı edildiğini belirten uzmanlar, başta Afrika ülkeleri olmak üzere AIDS'in özellikle yetişmiş insan gücünü kırdığına dikkat çekiyor. Örneğin, Afrika ülkelerindeki silahlı kuvvetler bünyesindeki subayların yaklaşık yüzde 30'u HIV virüsü taşıyor. Kamu kesiminde çalışanlar arasındaki AIDS oranının da oldukça yüksek oluduğu belirtiliyor. Kenya'da sadece iki şeker fabrikasında iki yıl önce 1700 kalifiye işçinin AIDS'ten öldüğü belirlendi. Kamu kurumlarında çalışan ve AIDS'ten ölenlerin sayısı ise 4 bin 200. Bu sayılar her yıl katlanarak artıyor.

CIA: AIDS bizim de düşmanımız

AMERİKAN gizli haberalma örgütü CIA geçtiğimiz aylarda Beyaz Saray'a bir rapor gönderdi. Genellikle başka ülkelerin casusluk faaliyetleri ve terörizm gibi konularda uyarı yapan CIA'nın düşmanı bu defa çok farklıydı.

CIA Afrika ve Asya ülkelerinde hızla yayılan AIDS'i ABD'nin çıkarlarını tehdit eden en büyük tehlike olarak gördüklerini açıkladı.

CIA'ya göre, hızla yayılan AIDS kitle ölümlerine neden olacak ve demokratik hükümetleri yıkacak etnik ayaklanmalara neden olacak. En riskli yerler Afrika ve Asya ülkeleri ile eski Sovyet cumhuriyetleri...

Amerikan Senatosu bu rapor üzerine AIDS'le mücadele konusunda yapılacak uluslararası yardımı 100 milyon dolardan 200 milyon dolara çıkarmaya karar verdi.
Back to top